Naše udruženje je ovoga meseca svečano proslavilo 10 godina postojanja. Radimo na sprečavanju i suzbijanju nasilja u romskim porodicama kroz osnaživanje žena za izlazak iz kruga nasilja. Utičemo i na javnost i donosioce odluka u stvaranju nediskriminativnog društva.
Naša vizija je Otvorena, Snažna, Vidljiva, Informisana, Tolerantna Romkinja, ravnopravna u društvenoj zajednici.
Zalažemo se za ostvarivanje prava Romkinja i žena bez obzira na nacionalnu pripadnost, obrazovni i socijalni status. Za povećanje socijalne uključenosti i razvijanje inkluzivnog društva. Za smanjenje siromaštva, unapređivanje dostupnosti i kvaliteta formalnog i neformalnog obrazovanja i kulture. Za zaštitu zdravlja, životne sredine i bezbednosti žena.
Radimo i na zaštiti žena i dece od zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja i nasilja.
Takođe, zalažemo se i za veća izdvajanja, adekvatnije planiranje i raspodelu sredstava, kao i transparentnije trošenje gradskog budžeta.
U okviru desetogodisnjeg rada realizovale smo oko 30 projekata koji su za cilj imali unapređenje položaja Romkinja i suzbijanje nasilja u romskim porodicama.
Osnovale smo prvi SOS telefon na romskom jeziku u Evropi 2006. godine.
SOS telefon na romskom i srpskom jeziku pružio je podršku za 1.212 Romkinja i 1.635 pripadnica većinskog stanovništva, ukupno 2.847 žena.
Kroz naše projekte je do sada prošlo oko 5000 Roma i Romkinja iz Niša i južne Srbije.
Informisale smo 120 predstavnika i predstavnica lokalnih samouprava Južne Srbije o kulturi, običajima i tradiciji Roma.
Prva smo NVO u gradu koja je svoje korisnike i korisnice odvela na sednicu Skupštine grada, gde su praktično mogli da vide proces odlučivanja.
Učestvovale smo u pisanju izveštaja iz senke CEDAW komisiji, nakon čega su usledile preporuke našoj zemlji od strane UN Komiteta za unapređenje kvaliteta života Romkinja i dece u zemlji.
U Sarajevu u maju 2013. godine dobile smo nagrade OSCE-a Najbolja iskustva iz prakse za uključenje Roma i Romkinja u zemljama regije Zapadnog Balkana.
Članice smo Romske ženske mreže.
Kontakt:
Udruženje Romkinja Osvit
Telefon:
018 51 53 18
064 20 36 147
E-mail: