Naša organizacija je nedavno osnovana i još uvek nismo samostalno realizovale projekte, ali uspele smo da u svojoj sredini pokrenemo pitanja o položaju i višestrukoj diskriminaciji Romkinja na selu.
Žene sa sela su veoma izdržljive i radne. Naš radni dan počinje u 5 ujutro, a završava se u 10 uveče. Izložene smo svim oblicima nasilja u porodici, ali i diskriminaciji od okoline.
Romska žena sa sela i dalje nema pravo glasa. Prinuđena je da ide u nadnicu jer nema svoju zemlju. Nije obrazovana, ne završava škole, nema informacije o tome šta se dešava u javnosti. Zna samo za njivu i kućne poslove. Zato je i životni vek Romkinje na selu jako kratak.
Odlučile smo da ovo promenimo i da utičemo da naši problemi postanu vidljiviji. Smatramo da se pitanja koja postavljamo tiču i lokalne samouprave i državnih institucija. Tiču se i onih koji žive na selu, ali i onih koji žive u gradu.
Podršku za rad nalazimo u sestrinskim organizacijama Romske ženske mreže, čija smo članica i u čijim aktivnostima redovno učestvujemo kao partnerska organizacija. Do sada smo organizovale i vodile veliki broj radionica koje su namenjene Romkinjama u dvadesetak sela Pirotskog okruga. Teme su bile iz oblasti ženskih ljudskih prava i ekonomskog osnaživanja.
Učestvujemo i u akcijama i u kampanji Mesec romskog ženskog aktivizma, kroz promovisanje aktivizma u sredinama gde još uvek ne postoje organizacije civilnog društva.
Za egzistenciju se borimo ekonomskim osnaživanjem. Neke od članica naše organizacije su svojim radom uspele da pokrenu sopstveni posao – proizvodnju cveća i povrća u plastenicima.
Naša vizija je da sve žene u našoj zajednici uskoro budu vlasnice malog komada zemlje koji mogu da obrađuju. Zbog toga i postojimo.Ujedinjujemo se da zajedno iznađemo mogućnosti i rešenja da se naši životi unaprede.
Kontakt
Romkinje sa sela
064 19 18 810